Konkurs Poznaj Nano

Aktualności

Dnia 9 września 2016 roku odbyła się wycieczka zorganizowana w ramach warsztatów “Nano świat – Wielkie możliwości ” oraz konkursu „Poznaj Nano. Konkurs Wiedzy o Nanoinżynierii”. Zarówno konkurs jak i warsztaty zorganizowane zostały w ramach akcji „Promuj z nami PWR” we współpracy z Katedrą Fizyki Doświadczalnej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur. Patronem wydarzeń był prof. dr hab. inż. Jan Misiewicz, a projekty przygotowane zostały przez studentów kierunku Fizyka Techniczna o specjalności Nanoinżynieria.

W wycieczce udział wzięły cztery wyróżnione w ramach warsztatów grupy licealistów z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu oraz finaliści konkursu „Poznaj Nano”. Opiekunem szkół zaangażowanych w projekt była mgr Adela Majewska oraz mgr Małgorzata Bandura.

Celem wycieczki była siedziba firmy Vigo S.A zajmującej się technologią półprzewodnikową, produkującą detektory podczerwieni oraz kamery termowizyjne cenione na całym świecie i wykorzystywane np. przez NASA.

Uczestnicy wyczki mieli niepowtarzalną możliwość sprawdzenia jak wygląda nanoinżynieria w praktyce oraz proces produkcji urządzeń półprzewodnikowych. Wycieczka po laboratorium rozpoczęła się wykładem prezesa firmy dr inż. Adama Piotrowskiego. Wykład poświęcony był historii firmy, jej możliwościom badawczym i produkcyjnym oraz roli nanoinżynierii we współczesnym świecie zarówno w aspekcie nauki jak i gospodarki.

Zdjęcie 1-2. Prezes Firmy Vigo S.A dr inż. Adam Piotrowski podczas prowadzenia prezentacji.

Następnym etapem wycieczki było zwiedzenie laboratorium produkcyjnych firmy, uczniowie biorący udział w projekcie mieli możliwość zobaczenia urządzeń takich jak np. MBE, MOCVD. Kolejnym etapem było zwiedzenie laboratoriów optoelektornicznych oraz zapoznanie się z procedurami charakterystyki detektorów półprzewodnikowych. Wycieczkę oprowadzał dr inż. Adam Piotrowski oraz dr inż. Waldemar Gawron.

Kolejnym etapem wycieczki była współpracująca z firmą VIGO S.A oraz Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur Wojskowa Akademia Nauk.

Zdjęcie 3-4. Uczestnicy wycieczki w Wojskowej Akademii Technicznej podczas wykładu prowadzonego przez ppłk dr hab. inż. Jacka Wojtasa

Po jednostce badawczej oprowadzała nas absolwentka Politechniki Wrocławskiej kpt. dr inż. Małgorzata Kopytko. Kolejnymi etapami wycieczki było zwiedzenie laboratorium fizyki podczerwieni podczas którego prowadzone były interaktywne doświadczenia z wykorzystaniem detektorów w podczerwieni. Podczas zwiedzania laboratorium spektroskopii optycznej uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesną aparaturą do detekcji gazów oraz dzianiem systemów przeciw rakietowych. Uczestnicy wycieczki wykazywali się zainteresowaniem czego dowodem były liczne pytania zadawane w trakcie i po pokazach zarówno w firmie Vigo jaki i na Wojskowej Akademii Technicznej. Koordynatorem i opiekunem wycieczki był dr inż. Marcin Motyka który w swoich badanach współpracuje z obiema placówkami oraz inż. Andrzej Opala.

Zdjęcie 5. Finalistki konkursu podczas projektu badawczego prowadzonego z mgr inż. Pawłem Mrowińskim

W ramach finału konkursu „Poznaj Nano. Konkurs Wiedzy o Nanoiżynierii” odbyły się również projekty badawcze finalistów. Projekty trwały cztery dni i przeprowadzone zostały w Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur. Opiekunami warsztatów byli mgr inż. Paweł Mrowiński oraz mgr inż. Aleksander Maryński. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli zapoznać się z pracą w laboratorium oraz przeprowadzić własne pomiary i badania pod okiem specjalistów. Warsztaty oraz konkurs przyczyniły się do wzrostu liczby studentów na kierunku Fizyka Techniczna.

Mamy zaszczyt poinformować, że laureatami konkursu zostali:

• Dominika Kosińska
  • Marek Kowalik
  • Jędrzej Kolbert
  • Zbigniew Zabłocki
  • Aleksandra Kaptur
Serdecznie gratulujemy!

Szanowni uczestnicy,

już w przyszłym tygodniu odbędzie się finał konkursu,
w związku z tym bardzo proszę o potwierdzenie przyjazdu na adres:
poznajnano@gmail.com

Konkurs rozpoczyna się o godzinie 10:30 i potrwa do godziny 15:00.

Zbiórka organizacyjna odbędzie się o godzinie 10:20 w "Strefie Kultury Studenckiej", http://sks.pwr.wroc.pl/

Przygotowaliśmy dla Państwa wiele niespodzianek.

Witamy serdecznie wszystkich uczestników.

Bardzo dziękujemy za zgłoszenia. Poniżej znajduje się lista rankingowa osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu.
II etap konkursu odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 10:30 na kampusie Politechniki Wrocławskiej.
Harmonogram i dokładne informacje co do miejsca wydarzenia będą opublikowane wkrótce.
Zakres materiału podany podczas pierwszego etapu nie ulega zmianie.
Życzymy powodzenia podczas kolejnych etapów konkursu!

Lista rankingowa

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konkursie, który pozwoli Ci poznać zaskakujący świat w nano skali.

Sprawdź jak wygląda Nanoinżynieria w praktyce!

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilach matematyczno-fizycznych i pokrewnych. Wygraj cenne nagrody i weź udział w niezwykłym projekcie badawczym. Do wygrania:

• Nagrody rzeczowe
  • Udział w projekcie naukowym realizowanym w Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur Politechniki Wrocławskiej
  • Wycieczka do laboratoriów jednej z polskich firm zajmujących się nanoinżynierią

Termin nadsyłania zgłoszeń 31.03.2016 r.

Wszystkie pytania dotyczące konkursu prosimy kierować na adres:
poznajnano@gmail.com

Materiały do pobrania